/ Svet častíc | Slovenský portál nielen o časticovej fyzike

Masterclasses 2018 začínajú

| 14. 2. 2018


Tlačové vyhlásenie, Žilina, 14.2. 2018

Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

Celosvetový program otvorí okná špičkovej fyziky mladým výskumníkom

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom príležitosť pracovať s dátami z experimentov na urýchľovači LHC v CERNe pod vedením fyzikov. Masterclasses v tomto roku prebiehajú od 15. februára do 28. marca. Na Žilinskej univerzite, ktorá rozbieha zajtra štafetu na Slovensku,  je prihlásených 115 mladých výskumníkov z jedenástich gymnázií.

Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k veľkej mediálnej odozve a veľkému záujmu verejnosti. Medzinárodné Masterclasses ponúkajú stredoškolákom šancu preskúmať časticovú fyziku pri práci so skutočnými dátami z experimentov na LHC. Nosnou myšlienkou programu je nechať študentov pracovať tak ako to robia skutoční vedci. “Študenti získajú obraz o modernom fyzikálnom výskume prácou na skutočných dátach z LHC podpriamym vedením časticových fyzikov,” povedal  Ivan Melo, časticový fyzik z Katedry fyziky Žilinskej univerzity a národný koordinátor podujatia. 

Vedci z viac ako 200 univerzít budú hostiť Masterclasses na svojich domácich inštitúciách.  Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v časticovej fyzike. Aby sa simulovalo skutočné pracovné vedecké prostredie, každý deň Masterclasses končí video-konferenciou, počas ktorej sa skupiny študentov z rôznych krajín spájajú s dvoma moderátormi v CERNe alebo vo Fermilabe (Batavia, Illinois, USA) aby skombinovali a prediskutovali svoje výsledky. Majú tiež príležitosť otestovať moderátorov svojimi otázkami. 

Na Slovensku očakávame stredoškolákov na siedmich univerzitách. Ivan Melo sa teší na Masterclasses: “Študenti milujú toto podujatie. Ich nadšenie pre špičkovú vedu nám dodáva krídla. Je to výnimočný deň pre všetkých.” Termíny Masterclasses na slovenských univerzitách sú na portáli Svet častíc, www.svetcastic.sk.

Medzinárodné Masterclasses sú vedené Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). Cieľom IPPOGu je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti.

Ďalšie informácie:

International Masterclasses: www.physicsmasterclasses.org

Portál Svet častíc: www.svetcastic.sk

Kontakt:  Ivan Melo, 0949 534 530

Masterclasses 2020 - tlačová správa

4. 3. 2020

Rozhovor s Andreou Škvareninovou a Radkou Veselou, víťazkami súťaže Particles4U

4. 4. 2018

Súťaž Particles4U má slovenského víťaza!

26. 2. 2018

Kolaborácia ALICE otvorila cestu pre vysoko presné štúdium silnej sily

10. 12. 2020

Experiment LHCb v CERNe objavil nový typ tetrakvarku

7. 7. 2020

Nové spôsoby skúmania Higgsovho bozónu

12. 6. 2020

Copyright © 2013, 2020 Svet častíc | Powered by OctoberCMS | Webdesign freelance studio, s.r.o.