/ Svet častíc | Slovenský portál nielen o časticovej fyzike

25. EPPCN míting, 13.-14.5. Granada

| 14. 5. 2019


Agenda mítingu je tu:  https://indico.cern.ch/event/814618/.

Nový kolajder si vyžaduje nový naratív – nejdeme budovať nový urýchľovač, aby sme objavili novú časticu, ale aby sme adresovali veľké záhady, ktoré stoja pred nami.

Samotní fyzici to často vidia negatívne – ako krízu fyziky.

Ale možno to len znamená, že sa dostávame od teóriou poháňaného výskumu k bádateľskému výskumu, ktorý skúma nové územia nepredpojato.

Grantové agentúry nebudú financovať v prvom rade nový urýchľovač, ale fyzikálne ciele.

Zaujímavé interview s Nima Arkani Hamedom je v CERN Courieri. Nima dvihol zástavu časticovej fyziky - “Nikdy nebolo vzrušujúcejšie obdobie ako teraz.”

Higgs je ako nový kontinent, ktorý čaká na preskúmanie - toto je celkom dobrý naratív NIKHEFu, ktorý asi prevezmeme pri komunikovaní novej stratégie.

 

Sabine Hosenfelder, blogerka a autorka knihy Lost in Math, je oponentom budúcich veľkých urýchľovačov, uverejnil ju New York Times.

 

Myšlienka vytvoriť SPC (Scientific Policy Committee) & EPPCN pracovnú skupinu, ktorá by adresovala otázky ako

1. ako dosiahnuťmasívnu prítomnosť na sociálnych médiách s ambasadormi, ktorí by čelili ľuďom ako je Sabine Hosenfelder?

2. ako zapojiť iné odvetvia ako naše (aby sme neboli súpermi, ale spolupracovníkmi)

3. ako adresovať komunikačné výzvy spojené s novými projektami a ako to koordinovať

 

Možné odpovede na tieto otázky:

1. Ambasádori – potrebujeme takých, ktorí nie sú z CERNu, dokonca ani z časticovej fyziky

2. Iné odvetvia – zdôrazňujme synergie (ako technológie v časticovej fyzike) a spoluprácu, vyhnime sa súťaženiu o peniaze, diskutujme s APPEC + NUPEC (astrofyzika a jadrová fyzika)

3. Komunikačné výzvy – nediskutujme o novom urýchľovači, sústreďme sa na komunikovanie fyziky, použime prirovnanie Higgsa ku kontinentu, ktorý sme objavili, ale ešte nepreskúmali. Zdôrazňujme viac vzdelávaciu úlohu a vedecký potenciál fyziky častíc, nie technologický potenciál. Oznámenie stratégie by mohlo byť na ESOF. Je potreba, aby výsledkom európskej stratégie bol len jeden projekt.

 

Národné web stránky na CERN web stránke sú neviditeľné. Diskutovali sme, čo s tým. Myšlienka je zviditeľniť členské štáty na CERN stránke presunutím na dôstojnejšie miesto, doplniť veľmi striedmu informáciu, ktorá tam je napr. o zástupcov krajiny v IPPOG, EPPCN, KT, S&T fórum atď.

Bude tam aj slovenská aj anglická verzia. Sú s tým spojené technické ťažkosti. Úlohou EPPCN bude raz za rok updatovať obsah.

 

Sociálne médiá sa berú veľmi vážne. Potrebujeme s tým niečo robiť, nemáme v tomto smere na Slovensku nič. Bežala napr. kampaň Women in science (5 žien z 5 krajín úspešných v KT) na twitteri, fb, LinkedIn. Je snaha získať fyzikov aktívnych v týchto médiách za ambasádorov pomocou spolupráce. Robia sa vysielania fb lives z experimentov, ktoré by sme mohli spopularizovať.

 

CERN Open days 14-15.9. Očakáva sa 80 000 návštevníkov. Návštevy podzemia sú obmedzené na 2 za deň. International village – potrebuje vedcov, dobrých komunikátorov – ktorí sú proaktívni, francúzština nie je podmienkou. Prihlásil sa len Palo Striženec. Potrebujeme 4 ľudí. Budú vysielané fb lives Open Days – môžeme zorganizovať doma “watching parties”

 

Boli zriadené dve pracovné skupiny: 

1. ESOF (júl 2020) - budú pripravovať komunikáciu na tom podujatí

2. Naratív novej komunikácia stratégie, spoločná SPC – EPPCN skupina

Film "A day with particles"

12. 3. 2021

Masterclasses 2021 - tlačová správa

2. 3. 2021

Masterclasses 2020 - tlačová správa

4. 3. 2020

ALPHA prvýkrát ochladila antihmotu pomocou laserového svetla

6. 4. 2021

Zaujímavý nový výsledok experimentu LHCb v CERN-e

23. 3. 2021

Kolaborácia ALICE otvorila cestu pre vysoko presné štúdium silnej sily

10. 12. 2020

Copyright © 2013, 2020 Svet častíc | Powered by OctoberCMS | Webdesign freelance studio, s.r.o.